Following are selections for the annual All-State Fastpitch Softball games, announced recently by the Oklahoma High School Fastpitch Softball Coaches Association. The games are set for June 8 at Oklahoma Christian University.

LARGE EAST

Starters

Pitcher: Olivia Rains, Pryor.

Catcher: M’Kayla Hillman, Pryor.

Infielders: Kristen Haddox, Shawnee; Jordan Hausher, Owasso; Kendall “Grace” Jarvis, Broken Arrow; Kimi Presnell, Sand Springs.

Outfielders: Rylie Boone, Owasso; Tristyn Hamilton, Durant; Catheryn Rodman, Jenks.

Reserves

Pitchers: Jacie Taber, Sand Springs; Brooke Mason, Broken Arrow.

Catcher: Haley Morgan, Durant.

Utility: Julia Cottrill, Stillwater; Madelyn Blair, Sand Springs; Emily Sampson, Tahlequah; Kathryn Taylor, Bixby; Kaylee Hummingbird, Glenpool; Kendall Jean, Stillwater.

Coach: Mark Dicus, Pryor.

LARGE WEST

Starters

Pitcher: Karrah Dean, Guthrie.

Catcher: Amy Crabaugh, Edmond North.

Infielders: Janessa Larman, Choctaw; Makayla Gibson, Duncan; Karli Petty, Southmoore; Emily Hott, Edmond Deer Creek.

Outfielders: Kaitlyn Jones, Edmond North; Maranda Gibson, Duncan; Molly McDermott, Piedmont.

Reserves

Pitchers: Bree Johnson, Yukon; Jordan Bowman, Edmond Santa Fe.

Catcher: Lainee Brown, Choctaw.

Utility: Natalie Jones, Edmond Santa Fe; MacKenzie Donihoo; Kirstyn Hines, Woodward; Anjelica Gonzales, Lawton; Shntayah Allen, Duncan; Crislyn Cole, Edmond Memorial.

Coach: Keith Coleman, Piedmont.

MIDDLE EAST

Starters

Pitcher: Ariel Thompson, Claremore Sequoyah.

Catcher: Madison Neighbors, Kellyville.

Infielders: Kianna Pellegrino, Grove; Shakyrah Gladness, Pocola; Macee Barnes, Grove; Channing Scallorn, Tecumseh.

Outfielders: Paige Weisenbach, Verdigris; Shelby Sharrock, Broken Bow; Kyzia Whisenhunt, Morris.

Reserves

Pitchers: Toni Shawnee, Verdigris; Kylee Lynch, Chandler.

Catcher: Jules Callahan, Broken Bow.

Utility: Gracie Dickson, Oktaha; Sydnee Fortner, BYNG; Allison Helland, Lincoln Christian; Mylie Hughes, Vian; Mesa Gann, Fort Gibson; Kaylee Smith, Tahlequah Sequoyah.

Coach: Jeff Turtle, Tahlequah Sequoyah.

MIDDLE WEST

Starters

Pitcher: Macy McAdoo, Tuttle.

Catcher: Kinsey Koltzow, Tuttle.

Infielders: Kady Fryrear, Tuttle; Shelby Stevenson, Kennedy Holderread, Cushing; Maci McMurtrey, Lone Grove.

Outfielders: Aubree DePron, Bridge Creek; Coley Larson, Perkins-Tryon; Jillian Blair, Washington.

Reserves

Pitchers: Lauren Son, Davis; Demi Aldridge, Perkins-Tryon.

Catcher: Aleah Bozarth, Weatherford.

Utility: Raylee Pogue, Washington; Paige Pendley, Elgin; Dru Bryant, Purcell; Mia Meshell, Marlow; Brooke Logan, Washington; MacKenzie Maly, Perry.

Coach: Rebecca Cobb, Tuttle.

SMALL EAST

Starters

Pitcher: Delanie Manning, Dale.

Catcher: Clio Heath, STONEWALL.

Infielders: Rylie Premo, Dale; Sunzie Harrison, ALLEN; Jalei Oglesby, Howe; Brady Rowland, Colbert.

Outfielders: Lacey Savage, Dale; Kayleigh Hunter, Red Oak; Ashley Brown, Stuart.

Reserves

Pitchers: Erica Potter, Drumright; Sara Llamas-Howell, Pawnee.

Catcher: Chelsea Demauro, Pawnee.

Utility: Madyson Kinsey, Varnum; Shandee Noah, Red Oak; Katy Medlin, Hulbert; Kia Watkins, STONEWALL; Alissa Kindred, Tushka; Kassie Mayberry, Liberty.

Coach: Brian Davis, STONEWALL

Note: Alexis Chamberlain of Stonewall was an alternate outfielder and Makenzi Darnell of Roff was an alternate middle infielder for the Small East. Alternates for the other All-State Teams were not available.

SMALL WEST

Starters

Pitcher: Riley Payne, Ripley.

Catcher: Macy Gore, Seiling.

Infielders: Sarah Rogers, Mangum; Ceily McComas, Minco; London Lewis, Ringling; Alondra Golindo, Shattuck.

Outfielders: Avery Wilson, Fort Cobb-Broxton; Morgan Miller, Hammon; Mariah Lovett, Crescent.

Reserves

Pitchers: Kincee Lindley, Lookeba-Sickles; Karly Gore, Seiling.

Catcher: Jaleigh Durst, Turner.

Utility: Skye Tilley, Ripley; Dustie Pence, Mangum; Maddie Mason, Fairview; Brooklyn Stengier, Sterling; Makayla Petree, Shattuck; Fayth Laughlin, Cyril.

Coach: Kaleb Hoffman, Ripley.