Swinging for the fence

Latta’s Hailey Baber swung a big stick for the Latta Lady Panthers a year ago. Baber and company open the 2019 fastpitch season at 6 p.m. Monday, hosting Wewoka.

ADA LADY COUGARS

Head Coach: Taylor Henry

AUGUST

13 WILL ROGERS, 5 p.m.

15 Back to School Tournament, TBA

20 Ada at Durant, 5 p.m.

26 GLENPOOL, 5 p.m.

27 MCALESTER, 5 p.m.

29 at Roff, 4:30 p.m.

SEPTEMBER

3 at Davis, 5 p.m.

5 at Roff Tournament, TBA.

10 DURANT, 5 p.m.

12 TULSA MEMORIAL, 5 p.m.

16 at McAlester, 5 p.m.

17 at Tupelo, 4 p.m.

19 at Glenpool, 5 p.m.

24 TAHLEQUAH, 4 p.m.

26 ATOKA, 4:30 p.m.

30 at Byng, 4:30 p.m.

OCTOBER

2 BYNG, 4:30 p.m.

ALLEN LADY MUSTANGS

Head Coach: Kevin Slabaugh

AUGUST

12 TUPELO, 5:30 p.m.

13 CADDO, 5:30 p.m.

16 at Stonewall, 4:30 p.m.

19 at Vanoss, 5:30 p.m.

20 MOSS, 5:30 p.m.

22 at Tupelo Tournament, TBA

27 at Strother, 5:30 p.m.

29 at Tushka Tournament, TBA

SEPTEMBER

3 at Roff, 5:30 p.m.

5 at Tushka, 5:30 p.m.

9 at Asher, 5:30 p.m.

10 at Stuart, 5:30 p.m.

12 at Kiowa Tournament, TBA

16 RINGLING, 5 p.m.

17 at Wynnewood, 5:30 p.m.

19 COLBERT, 5:30 p.m.

20-21 at Dale Festival, TBA

23 HOLDENVILLE, 4:30 p.m.

24 KONAWA, 5:30 p.m.

30 at Latta, 4:30 p.m.

ASHER LADY INDIANS

Head Coach: Tari Dubler

AUGUST

13 WANETTE, 5:30 p.m.

15 WEWOKA, 4:30 p.m.

19 ROFF, 5:30 p.m.

20 at Tupelo, 5:30 p.m.

22 at New Lima Festival, 5:45 p.m.

26 at Paoli, 6 p.m.

27 VANOSS, 5:30 p.m.

29 ASHER TOURNAMENT, TBA

SEPTEMBER

3 MAUD, 5:30 p.m.

5 at New Lima Tournament, TBA

9 ALLEN, 5:30 p.m.

10 STROTHER, 5:30 p.m.

12 RWB Tournament, TBA

16 at Varnum, 5 p.m.

19 at Maysville, 5 p.m.

23 at Wetumka, 5:30 p.m.

BYNG LADY PIRATES

Head Coach: Markus Carr

AUGUST

12 at Pauls Valley, 5 p.m.

13 PLAINVIEW, 5 p.m.

15 BACK TO SCHOOL CLASSIC, TBA

19 at Lone Grove, 5 p.m.

20 at Madill, 5 p.m.

22 at Murray County Bash, TBA

26 BLANCHARD, 5 p.m.

27 at Plainview, 5 p.m.

30 at Bridge Creek, 5 p.m.

SEPTEMBER

3 LONE GROVE, 5 p.m.

9 at Seminole, 5 p.m.

10 SULPHUR, 5 p.m.

12 at Chickasha, 5 p.m.

13 at Tecumseh, 4 p.m.

16 at Purcell, 5 p.m.

17 at Latta, 5 p.m.

19 at Holdenville Festival, TBA

20 KONAWA, 4:30 p.m.

23 BRIDGE CREEK, 5 p.m.

24 at Blanchard, 5 p.m.

26 at LCC Tournament, TBA

30 ADA, 4:30 p.m.

KONAWA LADY TIGERS

Head Coach: Jerrod James

AUGUST

12 NORTH ROCK CREEK, 4:30 p.m.

13 WEWOKA, 6 p.m.

15 at Tishomingo Tournament, TBA

19 at Savanna, 4:30 p.m.

20 HARTSHORNE, 4:30 p.m.

22 at Latta, 4:30 p.m.

23 at Meeker, 4:30 p.m.

26 TALIHINA, 4:30 p.m.

27 SILO, 4:30 p.m.

29 at Tushka Tournament, TBA

SEPTEMBER

3 at Vanoss Festival, 4:30 p.m.

5 at McLoud Tournament, TBA

10 at Calera, 4:30 p.m.

12 at Silo, 4:30 p.m.

16 SAVANNA, 4:30 p.m.

17 at Colbert, 4:30 p.m.

19 CALERA, 4:30 p.m.

20 at Byng, 4:30 p.m.

23 COLBERT, 4:30 p.m.

24 at Allen, 4:30 p.m.

27 at Hartshorne, 3 p.m.

OCTOBER

1 WYNNEWOOD, 4:30 p.m.

LATTA LADY PANTHERS

Head Coach: Missy Rogers

AUGUST

12 WEWOKA, 6 p.m.

15 BACK TO SCHOOL CLASSIC, TBA

20 OKEMAH, 4:30 p.m.

22 KONAWA, 4:30 p.m.

26 at Stroud, 5 p.m.

27 at Coalgate, 4:30 p.m.

29 WARNER, 5 p.m.

30 at Tushka Tournament, TBA.

SEPTEMBER

3 at Wewoka, 5 p.m.

5 MOUNDS, 4 p.m.

9 COALGATE, 4:30 p.m.

10 STROUD, 5 p.m.

12 at Okemah, 4:30 p.m.

16 at Tupelo, 4 p.m.

17 BYNG, 4:30 p.m.

19 at Firelake Festival, TBA

24 at Sulphur, 4:30 p.m.

30 ALLEN, 4:30 p.m.

ROFF LADY TIGERS

Head Coach: Jason Trimmer

AUGUST

13 MILL CREEK, 5:30 p.m.

16 TUPELO, 5:30 p.m.

19 at Asher, 5:30 p.m.

20 BOWLEGS, 5:30 p.m.

22 at Tupelo Tournament, TBA.

26 STROTHER, 5:30 p.m.

27 WAPANUCKA, 4:30 p.m.

29 ADA, 4:30 p.m.

30 at Stonewall, 4:30 p.m.

SEPTEMBER

3 ALLEN, 5:30 p.m.

5 ROFF TOURNAMENT, TBA.

9 at Maysville, 5:30 p.m.

10 at Red Oak, 4:30 p.m.

12 at Hinton Tournament, TBA.

13 at Dale Festival, TBA.

16 at Caney, 4:30 p.m.

17 ATOKA, 5:30 p.m.

20 at Vanoss, 5:30 p.m.

23 STUART, 4:30 p.m.

24 at Comanche, 4:30 p.m.

OCTOBER

1 VARNUM, 5 p.m.

STONEWALL LADY

LONGHORNS

Head Coach: Shanna Davidson

AUGUST

12 MOSS, 5:30 p.m.

13 PITTSBURG, 5:30 p.m.

15 at Tupelo, 5 p.m.

16 ALLEN, 4:30 p.m.

20 TUSHKA, 5:30 p.m.

22 at Tupelo Tournament, TBA

26 VANOSS, 4:30 p.m.

27 MAUD, 4:30 p.m.

30 ROFF, 5:30 p.m.

SEPTEMBER

3 at Coalgate, 5 p.m.

5 at Roff Tournament, TBA

10 at Davis, 5 p.m.

17 at Stuart, 5:30 p.m.

20 at Dale Festival, TBA.

STRATFORD LADY BULLDOGS

Head Coach: Tony Prichard

AUGUST

12 HEALDTON, 5 p.m.

13 at Dibble, 6 p.m.

19 WAYNE, 5 p.m.

20 at Minco, 5 p.m.

22 STRATFORD TOURNAMENT, TBA

26 AM-PO, 5 p.m.

27 WYNNEWOOD, 5:30 p.m.

29 at Asher Tournament, TBA

SEPTEMBER

3 at Frederick, 5 p.m.

5 DIBBLE, 6 p.m.

9 WALTERS, 5 p.m.

10 VANOSS, 5 p.m.

12 RWB TOURNAMENT, TBA

16 at Healdton, 6 p.m.

17 MINCO, 6 p.m.

19 at Wynnewood, 5:30 p.m.

23 at Walters, 5 p.m.

24 MAYSVILLE, 5:30 p.m.

26 at Lindsay, 6 p.m.

TUPELO LADY TIGERS

Head Coach: Dustin Romines

AUGUST

12 at Allen, 5:30 p.m.

13 at Tushka, 5:30 p.m.

15 STONEWALL, 5 p.m.

16 at Roff, 5:30 p.m.

19 at Coleman, 5 p.m.

20 ASHER, 5:30 p.m.

22 TUPELO TOURNAMENT, TBA

26 at Varnum, 5 p.m.

29 VANOSS, 4:30 p.m.

30 at Wapanucka, 4:30 p.m.

SEPTEMBER

3 CANEY, 5:30 p.m.

5 at Roff Tournament, TBA

9 at Holdenville, 5:30 p.m.

10 at Mill Creek, 5:30 p.m.

12 at Kiowa Tournament, TBA

16 LATTA, 4 p.m.

17 ADA, 4 p.m.

19 WAPANUCKA, 5:30 p.m.

20 STUART, 5 p.m

23 at Pittsburg, 5 p.m.

24 CLAYTON, 4 p.m.

VANOSS LADY WOLVES

Head Coach: Jonathon Hurt

AUGUST

12 MAUD, 5:30 p.m.

13 BOWLEGS, 4:30 p.m.

19 ALLEN, 5:30 p.m.

22 at Stratford Tournament, TBA

26 at Stonewall, 5:30 p.m.

27 at Asher, 5:30 p.m.

29 at Tupelo, 4:30 p.m.

SEPTEMBER

3 KONAWA, 4:30 p.m.

5 at new Lima Tournament, TBA

10 VARNUM, TBA

12 at RWB Tournament, TBA

16 OKEMAH, 4:30 p.m.

17 at Earlsboro, 5:30 p.m.

19 STROTHER, 5:30 p.m.

20 ROFF, 5:30 p.m.

23 at Wayne, 4:30 p.m.

24 at Paoli Festival, 4:30 p.m.