theadanews.com - Ada, Oklahoma

April 16, 2013

Local Track Results


The Ada News

Ada — Friday, April 12

Tecumseh Invitational

Byng Results

9th Grade Boys

3200m Run - 1. Justin Williamson 11:31

High Jump - 2. Shylo Gavin 5' 2"

1600m Run - 3. Williamson 5:31



High School Boys

3200m Run - 3. Sam Sweet 10:55





Friday, April 12

Seminole Junior High Meet

Byng Individual Results

7th Grade Girls

800m Run - 3. McKenzie Bratton 2:50

1600m Run - 2. Bratton 6:20



8th Grade Girls

800m Run - 2. Katie Cowger 2:50

1600m Run - 5. Cowger 6:42



7th Grade Boys

800m Run - 2. James Serna 2:27

400m Dash - 4. Serna :62

1600m Run - 4. Serna 5:45



8th Grade Boys

3200m Relay 2. (Brendan Nickell, Trevor Hubble, Cade Norton, Jalen Underwood) - 10:11

800m Run - 6. Underwood 2:29

1600m Run 3. Nickell 5:25; 6. Hubble 5:45

Up Next: Byng High School track April 19 at Marietta; Byng Junior High track April 22 at Sulphur.



Friday, April 12

At Tecumseh Invitational

Konawa Individual Results

GIRLS

400: 3. Caitlyn Jesse 1:04.59; 4. Hannah Watkins 1:04.69.

800: 2. Caitlyn Jesse 2:28.39.

3200: 2. Sydney Bartlett 13:23.00.

Discus: 6. Winterstar Narcomey 79' 8".



BOYS

High Jump: 2. Justin Little 5'4".

Up Next: Konawa Invitational April 19



Saturday, April 13

Plainview Jr. High Meet

Ada Individual Results



7th Grade Girls

Long Jump

4th Place-Taylor Porter

5th Place-Sylver Nolen

100 M Hurdles

4th Place-Sylver Nolen



8th Grade Girls

High Jump

1st Place-Payton Taylor

Long Jump

2nd Place-Krysten Wallace

400M Dash

2nd Place-Payton Taylor

5th Place-Maycee Bottoms



100M Dash

3rd Place-Payton Taylor

200M Dash

3rd Place-Payton Taylor

4th Place-Rumor LeJeune



7th Grade Boys

Long Jump

1st Place-Teondre Harrison

High Jump

1st Place- Teondre Harrison

200M Dash

2nd Place-Teondre Harrison

800M Relay

3rd Place-Lincoln Gibson, Nick Newby, Garrett Christian, Mannie Hammond

110M Hurdles

2nd Place- Kylen Cooper

300M Hurdles

5th Place-Garrett Christian



8th Grade Boys

800M Run

4th Place-Justin Miller

800M Relay

5th Place-Justin Miller, Vaughn Appleman, Carter Crabtree, Brady Krause