ADA — Following are the OCA Football All-Stars by class. Selections were made by the Oklahoma Football Coaches Association. There were no requirements or limitations on how many players had to be selected at each position. An asterick before a player’s name denotes he was named to the All-State squad.



6A WEST

Quarterbacks — *Sam Bradford (PC North), Ty Weeden (Santa Fe), * Matt Edmonds (Mustang), Press Taylor (Norman).

Running backs — *Mossis Madu (Norman), Jamarr Perry (Enid).

Wide receiver — Kenny Brown (PC North).

Tight end — *Chase Aubrey (Lawton).

Offensive linemen — *Myron McKinney (PC North), Levi Calhoun (Westmoore), *T.C. Bread (Norman), Eric Litteral (Lawton Ike), Mark Swiger (Edmond North).

Defensive backs — *Spencer Selby (Santa Fe), *Leotist Gordon (Putnam City), Ben McKinney (Yukon), Xavier Clanton (Del City).

Linebackers — *Patrick Finn (Westmoore), Justin Lane (Santa Fe), *Terrence Hill (Lawton Ike).

Defensive linemen — David Tate (Putnam City), Jesse Peacock (Choctaw), *Colby Lassley (Mustang), Zachary Drew (Choctaw), Lawton McDonald (Norman North), Dulani Stephens (Moore).



6A EAST

Quarterbacks — *Joe Patterson (Owasso), *J.D. Johnson (Sapulpa), Casey Whorton (Union).

Running back — *Josh Johnson (Ponca City).

Wide receivers — *Jake Borgsmiller (Union), *Brandon McLaurin (Jenks), *Michael Cashon (Sapulpa), Martwain Willis (Sand Springs), Ross Harlan (Owasso).

Tight end — Hutton Andrew (Owasso).

Offensive linemen — *Chase Beeler (Jenks), *Casey Thurber (Union), Cody Ellett (Broken Arrow), Silas Stewart (Stillwater), Jesse Downum (Muskogee).

Defensive backs — Hunter Palmer (Tahlequah), *Cordarrow Milton (Muskogee), Lance Polk (Tulsa Memorial), *Prince McKinney (Broken Arrow).

Linebackers — Danny Martin (Tulsa Memorial), Anthony Tackett (Sapulpa), Brad Higeons (Broken Arrow).

Defensive linemen — *Derek Burton (Muskogee), *Tyler Scarbrough (Stillwater), * Rashawn Parker (Ponca City), Zach Henley (Tahlequah).



5A WEST

Quarterbacks —- Ross Carter (El Reno), Lionel Jimenez (Ardmore).

Running backs — *Zacc McCaskill (Altus), Alvin Palmer (Southeast).

Wide receivers — Brian Elam (Chickasha), Jared Smith (Duncan), Todd Palmer (El Reno), *Jermaine Gresham (Ardmore).

Tight end — Emanuel Rodriguez (Southeast).

Offensive linemen — Jon Erbar (El Reno), *Matt Mitchell (Carl Albert).

Kicker/punter — *Jacob Branstetter (Lawton Mac).

Kicker — Billy Holt (Chickasha).

Defensive linemen — Mitchell Eichenauer (Lawton Mac), *Bob Herrin (Guthrie), Nathan Fernandez (Lawton Mac), *Gerald McCoy (Southeast).

Defensive backs — *David Vaughn (Carl Albert), Kale Murphree (Duncan).

Linebackers — *Marquis Booker (Ardmore), Derrick Knight (Guthrie), Caleb King (Carl Albert), Hunter Morris (McGuinnness), Greg Dunlevy (McGuinness).



5A EAST

Quarterbacks — Randy Palmer (East Central), Casey Threet (Grove), Dallas Keuchel (Bishop Kelley).

Running back — Marshall Fraley (Bixby).

Wide receivers — *Michael Barnett (East Central), Kevin Radford (Tulsa Washington), Bubba Neal (Grove),Justin Climer (Shawnee).

Offensive linemen — *Brian Lepak (Claremore), Zach Howard (Shawnee), Ben Hampton (Grove), Donald Mayo (Bixby).

Kicker/Punter — Matt Moreland (Bishop Kelley).

Defensive backs — Justin Fuselier (Tulsa Washington), Blake Tipton (Tulsa Edison), Michael Phillips (Tulsa Tech), Sheldon Washington (Tulsa Tech), Mike Ross (Tulsa Hale).

Linebackers — *Mike Bryan (Coweta), Evna Baker (Catoosa), Justin Beadwell (Shawnee), Dusty Bratzler (Bixby), Kord Hawkins (Claremore).

Defensive linemen — *Tim Patton (East Central), Tony Thompson (Tulsa Tech), *Luke O'Brien (Bishop Kelley).



4A WEST

Quarterbacks — Tyree Carter (Star Spencer), Robby Chenoweth (Woodward), Shawn Law (Douglass).

Wide receivers — Grant Phillips (Clinton), *George West (Northeast), J.D. West (Piedmont), Justin Heimer (Elk City), Caleb Jones (Woodward).

Tight end — Brent Nicholas (Deer Creek).

Offensive linemen — Brandon Dixon (Star Spencer), Dylan Garver (Piedmont), Will Buie (Elk City).

Defensive backs — *Dwayne Barker (Clinton), Dominique Matthews (Weatherford), Jake Smith (Deer Creek), Greg Walno (Elk City).

Linebackers — Matt Monnet (Deer Creek), Lester Wilson (Douglass), Brady Burkhart (Guymon), Blake Scott (Weatherford), Geoff Burns (Piedmont).

Defensive linemen — Kyle Oder (Weatherford), Markis Bell (Star Spencer), Anton Gibson (Douglass),* Paul Adams (Clinton), Stefan Mueller (Guymon).



4A EAST

Quarterbacks — Kaelin Woods (Miami), Phillip Goodard (Glenpool).

Running backs — *Cardell Clemons (Glenpool), Aaron Grant (Cushing),Greg Savage (Oologah).

Wide receiver — Tyler Harold (Oologah).

Tight end — Kelly Cooper (Skiatook).

Offensive linemen — Justin Nail (Ada), *Chad Roark (Ada), *Mark Chesnut (Miami), *Trey Edwards (Wagoner), Leonard Foreman (Tecumseh), Justin Payne (Oologah), Jadon Turner (Sallisaw).

Defensive linemen — Brent Brown (Hilldale), Shane Barnes (Sallisaw), Jacob Adamson (Cushing), Joseph Inman (Stilwell).

Linebackers — Logan Zabel (Miami), Jordan Eidson (Wagoner), Dominique Natt (Broken Bow), Chris Waldrop (Glenpool).

Linebackers — Julian Sherman (Wagoner), Earl Parker (Hilldale), Nathan Watts (Skiatook), Devin McEntire (Cleveland).



3A WEST

Quarterbacks — Caleb Cole (Blanchard), Tyler Henson (Tuttle).

Running back — Cody Hill (Marlow).

Wide receivers — *Daniel Morrell (Blanchard), David Reynolds (Marlow), Tyler Miller (Kingfisher), Johnnie Matthews (Cache).

Tight end — Chris Landers (Elgin).

Offensive linemen — *Carson Working (Blanchard), Derek Duncan (Dickson), Chance Custonguay (Kingfisher), John Helzer (Elgin), Tripp McKee (Pauls Valley), *Jon Henson (Tuttle).

Defensive backs — A.J. Nunez (Pauls Valley), J.T. Woulfe (Dickson), Michael Kester (Lone Grove).

Linebackers — Aaron Lambeth (Pauls Valley), Alec Gilbert (Dickson), Jeremy Rowell (Cache), Kenny McMullen (Tuttle).

Defensive linemen — *John Patton (Marlow), Jeremy Carter (Lone Grove), Jamelle Knight (Lone Grove), Darren Vaiga (Cache).



3A EAST

Quarterbacks — J.D. McFarlin (Metro Christian), Derek Kiker (Seminole).

Running backs — DelVonsha Locke (Hugo), John Beavers (Seminole), Zach Enlow (Cascia Hall).

Wide receivers — Joe Lorenz (Metro Christian), Patrick Ensley (Cascia Hall.)

Offensive linemen — Jordan Jones (Perkins), J.P. Parker (Eufaula), Aaron Conger (Sequoyah-Clr), Carl Hines (Bristow).

Defensive backs — *Travis Burkhalter (Eufaula), *Kylee Hill (Bristow), Bow Buckner (Berryhill), Matt Jones (Perkins), Tyler Martin (Morris).

Linebackers — Travis Bowline (Berryhill), *Coner Murphy (Cascia Hall), James Brown (Bristow), Trevor Rouse (Hugo), *Dylan Fixico (Seminole), Matt Goedell (Kellyville).

Defensive linemen — Michael Robins (Berryhill),* Timothy Dearman (Morris), Jake Watkins (Sequoyah-Clr), Jacomb Bearpaw (Jay).



2A WEST

Quarterback — Blake Birchfield (Comanche).

Running backs — Ivan Venegas (Purcell), Donte Richey (Watonga), Demetrius Wilson (Crooked Oak).

Tight ends — Acie Warner (Davis), Robert Ford (Millwood).

Offensive linemen — Billy Leatherbury (Davis), Seth Sheehy (Purcell), Jerry Resendiz (Purcell), Lyn Kisner (Frederick), Jacob Digby (Newcastle).

Defensive backs — Zach Threademan (Alva), Justin Boon (Comanche), Sean Iago (Newcastle), Metthew Peery (Lindsay).

Linebackers — *Dakota Lewis (Sulphur), *Brandon Crow (Comanche), *Jayson Bates (Alva), Barndon Murphy (Millwood), Jesse Eidenshink (Newcastle), *George Russell (Davis), Matt Miller (Plainview).

Defensive linemen — Jared Garrett (Lexington), Josh Jackson (Hobart), Shacoby Knight (Frederick), Alex Batterton (Plainview).



2A EAST

Quarterbacks — Austin Martin (Colcord), Roger Goolsby (Sperry), Bryant Cox (Spiro).

Running backs — J.R. Acey (Holdenville), Sean Hutsell (Nowata), *Casey Smalley (Chandler).

Wide receivers — *Joel Parks (Hominy), Thad Weyen (Adair), Brandon Goad (Spiro).

Offensive linemen — Kolby Creason (Beggs), Chance Juby (Nowata), Derek Hopkins (Atoka), Bruce Seaton (Spiro), *Scott Powers (Sperry).

Defensive backs — Bryce Killingsworth (Hartshorne), Paul Smith (Pawhuska), Chad Collum (Beggs), Adam Merriman (Holdenville).

Linebackers — Jon Evans (Chandler), Johnny Seals (Tishomingo), Waylon Wickliffe (Nowata), Colin Atteberry (Tishomingo), Nathan Phelps (Hominy).

Defensive linemen — Roland Aguilar (Colcord), Zack Young (Sperry), Weston Henson (Westville).



A WEST

Quarterback — *Tanner Roberson (Washington).

Running backs — Tanner Kelly (Carnegie), Billy Stump (Texhoma), Adam Pogue (Velma-Alma), Adrian Castillo (Ringling).

Wide receivers — *Chase Roten (Washington), Chase Didier (Thomas), Travis Lee (Hinton).

Tight end — Chase Nichols (Rush Springs).

Offensive linemen — Eddie Jones (Ringling), Brandon Lockhart (Washington), Kyle Crawford (Wynnewood),Nathan Martin (Maysville).

Defensive backs — T.J. Gaines (Stratford), Kyle Dulworth (Velma-Alma), Chuck Salisbury (Beaver), Teverence Davis (Healdton), Cole Pickens (Thomas).

Linebackers — Kody Martinez (Beaver), Garrett Boling (Hinton), Chase Miller (Wynnewood), Tim Tahkopfer (Carnegie).

Defensive linemen — Derrick Barrett (Stratford), Patrick Haralson (Turpin), *Wilson Garrison (Hinton), Andrew Moreno (Rush Springs).



A EAST

Quarterbacks — Daniel Stingley (Coalgate), Zach Harback (Keys).

Running backs — James Johnson (Wewoka), Jordan Andrews (Gore).

Wide receiver — Travis Evans (Wellston).

Tight ends — Tommy Hart (Vian), * Logan Cawyer (Commerce).

Offensive linemen — Chris Vance (Pawnee), Manuel Terrill (Vian), Rusty Levings (Tonkawa), Blake Gordon (Wewoka), John Victor (Afton).

Defensive backs — *Klint Reading (Commerce), * Bo Bowling (Tonkawa), Brad Jackson (Panama), Trey Dawson (Quapaw).

Linebackers — Garrett Ford (Vian), *Clay Bowen (Pawnee), Derrick Burch (Okla Union), Zach Bruzzini (Liberty), Josh Holt (Okla Union).

Defensive linemen — Wade Powell (Coalgate), Drew Hurst (Tonkawa), Micah Littlejohn (Commerce), Jesse Roberts (Pawnee), Daniel Koelsch (Newkirk).







This Week's Circulars