The Armed Forces Day Ceremony is 9 a.m. Saturday, May 20, on the lawn in front of the Pontotoc County Courthouse. The ceremony consists of a presentation of medals to honor veterans.

Veterans receiving medals include these:

Gordon R. Williams — Good Conduct Medal, National Defense Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Rifle Bar, Sharpshooter Badge and Rifle Bar and Parachutist Badge - Basic.

Hebert C. Whelchel, Sgt. — Good Conduct Medal, Honorable Service Lapel Button W.W.II and European, African and Middle Eastern Campaign Medal.

Jack Ritter — Good Conduct Medal.

Rodney L. Wilson, E3 — Purple Heart, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Machine Gun Bar and Marksman Badge and Rifle Bar.

Roy L. Parks, PVT — World War II Victory Medal, Good Conduct Medal and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

Loyd J. James, PVT — World War II Victory Medal and Honorable Service Button W.W.II.

Charles R. Willford — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Expert Badge, Rifle Bar and Grenade Bar.

John S. Edwards — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (single), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Rifle Bar and Sharp Shooter Badge and Rifle Bar.

Richard D. Washington — World War Victory Medal, American Campaign Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, Honorable Service Lapel Pin and Discharge Button.

Phillip J. Gavan — Vietnam Service Medal, National Defense Service Medal, Army Good Conduct Medal, Army Infantryman Badge, Rifle Badge, Republic of Vietnam Campaign Badge with 1960 Device and Army Commendation Medal.

Albert Obryant, Seaman 1st Class — Combat Action Ribbon.

George W. Prince, E6 — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Insignias FMF Combat Operations, Republic of Vietnam Campaign Medal, Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation.

Charles R. Bell, E4 — Good Conduct Medal, National Defense Medal, Navy Expedition Medal, Meritorious Unit Commendation Ribbon, Navy “E” Ribbon and Sea Service Deployment Ribbon with 2 Bronze Stars.

James Hunsuker — National Defense Service Medal and Navy/USCG Unit Commendation Ribbon.

Meredith Robinson, TEC 5 — Good Conduct Medal, American Campaign Medal, European, African and Middle Eastern Campaign Medal and Bronze Star Attachment (triple), World War II Victory Medal, Honorable Service Lapel Button W.W.II and Marksman Badge and Rifle Bar.

Eddie J. Ferginso, SPET E4 — Bronze Star Medal, Army Commendation Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (quadruple), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Auto Rifle Bar and Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

George F. Nowlin Jr., PFC (1) — Army Occupation Medal and Japan Clasp, National Defense Service Medal, Korean Service Medal and Bronze Star Attachment (single), Combat Infantryman Badge 1st Award and United Nations Service Medal.

Arthur E. Williams, Sgt. — Bronze Star Medal, Good Conduct Medal, Presidential Unit Citation, American Campaign Medal, European, African and Middle Eastern Campaign Medal and Bronze Star Attachment (double), World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp, Combat Infantryman Badge 1st Award and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

William G Burtzos, Sgt. (T) — Good Conduct Medal and National Defense Service Medal.

Steven Dougan, E3 — National Defense Medal and Sharpshooter Badge, Rifle.

Troy W. Johnson, Sp. 3rd Class — National Defense Medal.

Claudasa R. Joyner, E4 — Army Commendation Medal, Army Achievement Medal, Good Conduct Medal and Clasp Bronze 3 Loops, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (triple), Army Service Ribbon and Number 1, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Marksman Badge and Rifle Bar.

Clinton H. Welcher, SP 4 — National Defense Service Medal, Armed Forces Expeditionary Medal, Marksman Badge and Rifle Bar and Korea Defense Service Medal.

Davis L. Blackwood, E4 — Marksman Badge and Auto Rifle.

Warren D. Tilley, PVT 1st Class — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Korean Service Medal and Bronze Star Attachment (triple) and United Nations Service Medal V.

William E. Timothy, Air Force 1st Class — Good Conduct Medal, Air Crew Member Badge (3), Army Loops, National Defense Service Medal, Korean Service Medal, United Nations Service Medal and Presidential Unit Citation.

Vaughnie D. Keeling, Sgt. AF — Marksman with Rifle Bar, Honorable Service Lapel Pin, World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal and Japan Clasp.

Janice Salford — Good Conduct Medal and Marksman Badge and Rifle Bar.

William H. George Jr., SP3 (T) — Good Conduct Medal and National Defense Service Medal.

Thomas J. Vidol, Navy Airman — Good Conduct Medal, National Defense Medal, Navy “E” Ribbon.

Robert E. Lee, Navy Airman — National Defense Medal.

Donald R. Rush —Purple Heart Medal, National Defense Medal, Vietnam Service Medal, Rifle and Pistol Badge MM, Presidential Unit Citation Ribbon and Republic of Vietnam Campaign Medal with Device (1960).

John F. Paul, Capt. — Distinguished Flying Cross, Bronze Star Medal, Air Medal and Numeral 42, Army Commendation Medal, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (single) and Sliver Star Attachment (single), Armed Forces Reserve Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Army Aviator Badge.

William H. George, SP3 — National Defense Service Medal.

Laniel Jay Sliger, SP5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Armed Forces Expeditionary Medal, Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

William E. Jenkins, PFC — National Defense Service Medal.

Charlie F. Chapman, PFC E3 — National Defense Service Medal and Expert Badge and Rifle Bar.

James Johnson, SP4 —Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Korean Service Medal and Bronze Star Attachment (single) and United Nation Service Medal.

Ralph M. Woodrum, SP5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Combat Infantryman Badge 1st Award, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Marksman Badge and Rifle Bar and Parachutist Badge - Basic.

Ross W. Wyche, PVT E1 — National Defense Medal.

Margaret K. Mendenhall, MSGT E7 — Meritorious Service Medal, Air Force Commendation Medal V Device, Air Force Achievement Medal, Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Organizational Excellence, Air Force Overseas Short Tour, Air Force Long Tour, Air Force Longevity Service Award Ribbon, Air Force NCO PME Graduate, Air Force Training Ribbon, National Defense Service Medal, Small Arms Expert Marksmanship Ribbon.

Dan Reynolds Jr., CPL — Good Conduct Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp, National Defense Service Medal, Sharpshooter Badge and Rifle Bar and Marksman Badge and Carbine Bar.

R.B. Badge, PFC INF — Bronze Star Medal, Purple Heart, Good Conduct Medal, American Campaign Medal, European, African and Middle Eastern Campaign Medal and Bronze Star Attachment (double), World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp, Combat Infantryman Badge 1st Award and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

Karroll G. Rhodes, SP5 — National Defense Medal and Parachutist Badge - Basic.

Richard A. Bahr, SP4 (T) — Purple Heart, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (single), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Marksman Badge and Rifle Bar.

Harry E. Nogle, CPL Engr. — Bronze Star Medal, Purple Heart, Good Conduct Medal Asiatic-Pacific Campaign Medal and Bronze Attachment (double), World War II Victory Medal, National Defense Service Medal, Combat Infantryman Badge 1st Award, Philippine Liberation Ribbon and Bronze Star Attachment (double) and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

Charles H. Forehand, TEC 5 — American Campaign Medal and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

George W. Powell, PFC ORD — World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

Wayne E. Nephew — Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Longevity Service Award Ribbon, Air Force Meritorious Service Ribbon, National Defense Service Medal, Armed Forces Expeditionary Medal and Small Arms Expert Marksmanship Ribbon.

James N. Anglin Jr., PFC E3 — National Defense Service Medal and Bronze Star Attached (double), Armed Forces Reserved Medal, Army Reserve Components Achievement Medal and Oak Leaf Cluster Bronze Large (quadruple), NCO Professional Development Ribbon and Number 2, Army Service Ribbon, Army Reserve Components Overseas Training Ribbon and Number 4, Sharpshooter Badge and Auto Rifle Bar and Army Defense Service Medal.

Bobby G. Helem, SP5 — National Defense Service Medal, Sharpshooter Badge and Rifle Bar and Korea Defense Service Medal.

Charles E. Cook, SP4 — Army Commendation Medal and Oak Leaf Cluster Bronze Large, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (quadruple), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Marksman Badge, Auto Rifle Bar and Rifle Bar.

Teddy L. Keefer, PV 2 — National Defense Service Medal, Southwest Asia Service Medal and Bronze Attachment (triple), Armed Forces Reserve Medal, Leaf Cluster Bronze Large, NCO Professional Development Ribbon and Numeral 2, Army Service Ribbon, Army Reserve Components Overseas Training Ribbon, Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia and Expert Badge and Rifle Bar.

Alvin M. Gilley, SPC 4 — Sharpshooter and Marksman Badge and Carbine Bar.

Vaughnie D. Keeling, Sgt. AF — World War II Victory Medal, Honorable Service Lapel Button W.W.II, Marksman Badge and Rifle Bar, Honorable Discharge Lapel Button and Combat Action Ribbon.

Lonnie D. Cosslin, Sgt. E5 — Bronze Star Medal and Letter V Device, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Combat Infantryman Badge 1st Award, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Mortar Bar and Rifle Bar and Marksman Badge and Pistol Bar.

James Douglas Steidly, E2 — Air Force Training Ribbon.

Danny M. Clayton PVT E1 — National Defense Service Medal and Marksman Badge and Rifle Bar.

George E. Moore, CW 2 — Army Commendation Medal, Meritorious Unit Commendation Medal, Vietnam Service Medal Bronze Star Attachment (triple) and Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device .

Stephen R. Carter, AF Sgt. E5 —Air Force Commendation Medal, Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Overseas Long Tour, Air Force Longevity Service Award Ribbon, Air Force Training Ribbon, Combat Readiness, National Defense Service Medal, Afghanistan Campaign Medal, Global War on Terrorism Expeditionary Medal, Global War on Terrorism Service Medal and Small Arms Expert Marksman Ribbon.

Earl Junior McCurdy, AF A/1C — National Defense Service Medal.

Charles C. Copelan, PSC E5 — World War II Victory Medal, American Campaign Medal, European, African and Middle Eastern Campaign Medal and Honorable Service Lapel Pin (ruptured duck).

Billy D. Thompson, SPEC 4 — Vietnam Service Medal, Air Medal with 3 Number and Combat Infantry Badge.

Larry Splitt, E3 — National Defense Medal, Vietnam Service Medal with 2 Bronze Stars, Insignias FMF Combat, Republic of Vietnam Campaign Medal and World War II Victory Medal.

Bobby Ray Amos, SG E4 — Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award with V Device, National Defense Service Medal and Vietnam Service Medal.

Matthew Keustersteffen, SP 4 — National Defense Service Medal, Med Forces Expeditionary Medal, Expert Badge and Autocraft Crewman Badge and Army Avation-Aircraft Crewman Badge.

Robert L. Brown Jr., SPC 4 — Army Achievement Medal, National Defense Service Medal, Army Service Ribbon and Expert Badge, Grenade Bar and Rifle Bar.

Johnny P. Dunkin, SP 4 — Army Commendation Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Rifle Bar and Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

James D. Fairbanks, Army E4 — Purple Heart, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (triple), Combat Infantryman Badge 1st Award, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Rifle Bar and Sharpshooter Badge and Auto Rifle Bar.

Dale R. Nussbaum, E2 — Expert Badge and Grenade Bar and Marksman Badge and Auto Rifle Bar.

Kenath W. Randles, PFC E3 — National Defense Service Medal.

James J. Korzan, SGT E4 — Air Force Good Conduct Medal, Air Force Longevity Service Award Ribbon, National Defense Service Medal and Vietnam Service Medal.

Frank Griffin, E4 — Air Force Good Conduct Medal.

Charles Buddy Huckleberry, Airman 2nd Class — National Defense Service Medal, Korea Service Medal and United Nations Service Medal.

John W. Henderson, Air Force E3 — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal.

David D. Stiles — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (triple), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Expert Badge and Auto Rifle Bar.

Vernon R. Isaacs — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Combat Infantryman Badge 1st Award, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Sharpshooter, Grenade Bar and Machine Gun Bar and Marksman Badge and Auto Rifle Bar.

Thomas D. Bowling, SP4 — Army Commendation Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (single), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Sharpshooter Badge, Grenade Bar and Rifle Bar.

Dallas E. Fuller — Expeditionary Medal, Armed Forces and Navy E. Ribbon.

John H. Stillwell Jr. — World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp, Honorable Service Lapel Button W.W.II and Marksman Badge and Rifle Bar.

Stephen Carter — Army Commendation Medal, Armed Forces Reserve Medal and Letter M Device, Army Service Ribbon, Overseas Service Ribbon and Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

James D. Parman — National Defense Service Medal, Southwest Asia Service Medal, Army Reserve Components Achievement Medal, Army Service Ribbon, Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia, Kuwait Liberation Medal - Kuwait, Sharpshooter Badge and Rifle Bar and Army Lapel Button.

Bobby Kennedy — National Defense Service Medal, Korean Service Medal, United Nations Service Medal, Korean Defense Service Medal, Republic of Korea War Service Medal, Badge Rifle - MM, Presidential Unit Citation (Foreign) Republic of Korea, Achievement Medal Navy/USCG Navy with 2 Gold Stars, Good Conduct Medal Navy with 3 Bronze Stars, National Defense Service Medal with 1 Bronze Star, Southwest Asia Service Medal with 2 Bronze Stars, Expeditionary Medal Armed Forces with 1 Bronze Star, Expeditionary Medal Navy with 2 Bronze Stars, Vietnam Service Medal with 4 Bronze Stars, Navy/USCG Unit Commendation Ribbon with 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon, Naval Reserve Meritorious Service Medal with 1 Bronze Star, Kuwait Liberation Medal, Sea Service Deployment Ribbon with 2 Bronze Stars, Insignias AV Warfare Spec, Republic of Vietnam Campaign Medal with Device and Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia.

Donald Rush, USMC — Purple Heart, National Defense Medal, Vietnam Service Medal with 2 Bronze Stars, Presidential Unit Citation Ribbon, Combat Action Ribbon, Badge Rifle - MM/Pistol - MM, Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device and Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation.

Leo E. Guinn, USN — World War II Victory Medal, American Campaign Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, Philippine Liberation 1 Ribbon and Philippine Presidential Unit Citation (Foreign).

Jerry D. May — Good Conduct Medal,

Jack A. Mattingly — Bronze Star Medal, Army Commendation Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with Device, Expert Badge, Auto Rifle Bar and Rifle Bar.

John K. Rhoades, USN —Combat Action Ribbon.

Dale E. Chase, USN — Good Conduct Medal Navy with 3 Bronze Stars, National Defense Service Medal, Expeditionary Medal Armed Forces, Navy/USCG Unit Commendation Ribbon, Meritorious Unit Commendation Ribbon with 1 Bronze Star, Navy “E” Ribbon with 2 Bronze Es and Sea Service Deployment Ribbon with 2 Bronze Stars.

Larry Macerum, USN — National Defense Service Medal, Expeditionary Medal Armed Forces - Korea, Vietnam Service Medal 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon and Republic of Vietnam Campaign with 1960 Device.

Don Matthews, E4 — National Defense Service Award.

Terry H. Little, SP5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Auto Rifle Bar and Marksman Badge and Rifle Bar.

John M. Cameron, E4 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal.

Jackie D. Ritter, E4 — Good Conduct Medal.

Samuel L. Irwin, USN-FC3 — Combat Action Ribbon.

Monte Edminsten, USMC-E4 — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal with 1 Bronze Star, Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device and Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation.

Ralph H. Crenshaw, E5 — Good Conduct Medal with 3 Bronze Stars, American Campaign Medal, World War II Victory Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, National Defense Medal, Honorable Service Lapel Pin, Discharge Button, Philippine Ribbon with 1 Bronze Star and Liberation Presidential Unit Citation (Foreign) Philippine.

James Cathey, E3 — National Defense Service Medal, American Campaign Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, Combat Action Ribbon, Honorable Service Lapel Pin and Discharge Button.

Bert D. Bennett, CPL (T) — Good Conduct Medal, Army Occupation Medal, German Clasp and Japan Clasp and National Defense Service Medal.

James V. Utterback, MS GT E7 — Air Force Commendation Medal, Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Longevity Service Award Ribbon and National Defense Service Medal.

Winford W. Myers, TEC 5 — Good Conduct Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal and Bronze Star Attachment (single), World War II Victory Medal, Philippine Liberation Ribbon, Honorable Service Lapel Button W.W.II and Marksman Badge and Rifle Bar.

Robert A. Alvarado, E5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Korean Service Medal and Bronze Star Attachment (double) and United Nations Service Medal.

Vern Epperson, E3 — National Defense Service Medal, Expeditionary Medal, Armed Forces Korea, Vietnam Service Medal 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon and Republic of Vietnam Campaign Medal.

William Lee Mordecai, E5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

Bobby Joe Knight, E5 — Army Commendation Medal and Oak Leaf Cluster Bronze Large (double), National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Expert Badge and Rifle Bar.

Marion T. Speegle — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal with 2 Bronze Stars, Navy Expert/Rifle/Pistol Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device.

Ethel Dennes Colllins, E4 — Army Achievement Medal, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Southwest Asia Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Army Service Ribbon, Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia, Expert Badge and Grenade Bar, Sharpshooter Badge and Rifle Bar, Marksman Badge and Auto Rifle Bar and Army Lapel Button.

Robert F. Roby, SP5 — Army Commendation Medal, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal and Expert Badge and Rifle Bar.James Johnson, SP4 —Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Korean Service Medal and Bronze Star Attachment (single) and United Nation Service Medal.

Ralph M. Woodrum, SP5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Combat Infantryman Badge 1st Award, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Marksman Badge and Rifle Bar and Parachutist Badge - Basic.

Ross W. Wyche, PVT E1 — National Defense Medal.

Margaret K. Mendenhall, MSGT E7 — Meritorious Service Medal, Air Force Commendation Medal V Device, Air Force Achievement Medal, Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Organizational Excellence, Air Force Overseas Short Tour, Air Force Long Tour, Air Force Longevity Service Award Ribbon, Air Force NCO PME Graduate, Air Force Training Ribbon, National Defense Service Medal, Small Arms Expert Marksmanship Ribbon.

Dan Reynolds Jr., CPL — Good Conduct Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp, National Defense Service Medal, Sharpshooter Badge and Rifle Bar and Marksman Badge and Carbine Bar.

R.B. Badge, PFC INF — Bronze Star Medal, Purple Heart, Good Conduct Medal, American Campaign Medal, European, African and Middle Eastern Campaign Medal and Bronze Star Attachment (double), World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp, Combat Infantryman Badge 1st Award and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

Karroll G. Rhodes, SP5 — National Defense Medal and Parachutist Badge - Basic.

Richard A. Bahr, SP4 (T) — Purple Heart, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (single), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Marksman Badge and Rifle Bar.

Harry E. Nogle, CPL Engr. — Bronze Star Medal, Purple Heart, Good Conduct Medal Asiatic-Pacific Campaign Medal and Bronze Attachment (double), World War II Victory Medal, National Defense Service Medal, Combat Infantryman Badge 1st Award, Philippine Liberation Ribbon and Bronze Star Attachment (double) and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

Charles H. Forehand, TEC 5 — American Campaign Medal and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

George W. Powell, PFC ORD — World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp and Honorable Service Lapel Button W.W.II.

Wayne E. Nephew — Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Longevity Service Award Ribbon, Air Force Meritorious Service Ribbon, National Defense Service Medal, Armed Forces Expeditionary Medal and Small Arms Expert Marksmanship Ribbon.

James N. Anglin Jr., PFC E3 — National Defense Service Medal and Bronze Star Attached (double), Armed Forces Reserved Medal, Army Reserve Components Achievement Medal and Oak Leaf Cluster Bronze Large (quadruple), NCO Professional Development Ribbon and Number 2, Army Service Ribbon, Army Reserve Components Overseas Training Ribbon and Number 4, Sharpshooter Badge and Auto Rifle Bar and Army Defense Service Medal.

Bobby G. Helem, SP5 — National Defense Service Medal, Sharpshooter Badge and Rifle Bar and Korea Defense Service Medal.

Charles E. Cook, SP4 — Army Commendation Medal and Oak Leaf Cluster Bronze Large, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (quadruple), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Marksman Badge, Auto Rifle Bar and Rifle Bar.

Teddy L. Keefer, PV 2 — National Defense Service Medal, Southwest Asia Service Medal and Bronze Attachment (triple), Armed Forces Reserve Medal, Leaf Cluster Bronze Large, NCO Professional Development Ribbon and Numeral 2, Army Service Ribbon, Army Reserve Components Overseas Training Ribbon, Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia and Expert Badge and Rifle Bar.

Alvin M. Gilley, SPC 4 — Sharpshooter and Marksman Badge and Carbine Bar.

Vaughnie D. Keeling, Sgt. AF — World War II Victory Medal, Honorable Service Lapel Button W.W.II, Marksman Badge and Rifle Bar, Honorable Discharge Lapel Button and Combat Action Ribbon.

Lonnie D. Cosslin, Sgt. E5 — Bronze Star Medal and Letter V Device, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Combat Infantryman Badge 1st Award, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Mortar Bar and Rifle Bar and Marksman Badge and Pistol Bar.

James Douglas Steidly, E2 — Air Force Training Ribbon.

Danny M. Clayton PVT E1 — National Defense Service Medal and Marksman Badge and Rifle Bar.

George E. Moore, CW 2 — Army Commendation Medal, Meritorious Unit Commendation Medal, Vietnam Service Medal Bronze Star Attachment (triple) and Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device .

Stephen R. Carter, AF Sgt. E5 —Air Force Commendation Medal, Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Overseas Long Tour, Air Force Longevity Service Award Ribbon, Air Force Training Ribbon, Combat Readiness, National Defense Service Medal, Afghanistan Campaign Medal, Global War on Terrorism Expeditionary Medal, Global War on Terrorism Service Medal and Small Arms Expert Marksman Ribbon.

Earl Junior McCurdy, AF A/1C — National Defense Service Medal.

Charles C. Copelan, PSC E5 — World War II Victory Medal, American Campaign Medal, European, African and Middle Eastern Campaign Medal and Honorable Service Lapel Pin (ruptured duck).

Billy D. Thompson, SPEC 4 — Vietnam Service Medal, Air Medal with 3 Number and Combat Infantry Badge.

Larry Splitt, E3 — National Defense Medal, Vietnam Service Medal with 2 Bronze Stars, Insignias FMF Combat, Republic of Vietnam Campaign Medal and World War II Victory Medal.

Bobby Ray Amos, SG E4 — Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award with V Device, National Defense Service Medal and Vietnam Service Medal.

Matthew Kuestersteffen, SP 4 — National Defense Service Medal, Med Forces Expeditionary Medal, Expert Badge and Autocraft Crewman Badge and Army Avation-Aircraft Crewman Badge.

Robert L. Brown Jr., SPC 4 — Army Achievement Medal, National Defense Service Medal, Army Service Ribbon and Expert Badge, Grenade Bar and Rifle Bar.

Johnny P. Dunkin, SP 4 — Army Commendation Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Rifle Bar and Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

James D. Fairbanks, Army E4 — Purple Heart, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (triple), Combat Infantryman Badge 1st Award, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Rifle Bar and Sharpshooter Badge and Auto Rifle Bar.

Dale R. Nussbaum, E2 — Expert Badge and Grenade Bar and Marksman Badge and Auto Rifle Bar.

Kenath W. Randles, PFC E3 — National Defense Service Medal.

James J. Korzan, SGT E4 — Air Force Good Conduct Medal, Air Force Longevity Service Award Ribbon, National Defense Service Medal and Vietnam Service Medal.

Frank Griffin, E4 — Air Force Good Conduct Medal.

Charles Buddy Huckleberry, Airman 2nd Class — National Defense Service Medal, Korea Service Medal and United Nations Service Medal.

John W. Henderson, Air Force E3 — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal.

David D. Stiles — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (triple), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Expert Badge and Auto Rifle Bar.

Vernon R. Isaacs — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Combat Infantryman Badge 1st Award, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Sharpshooter, Grenade Bar and Machine Gun Bar and Marksman Badge and Auto Rifle Bar.

Thomas D. Bowling, SP4 — Army Commendation Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (single), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Sharpshooter Badge, Grenade Bar and Rifle Bar.

Dallas E. Fuller — Expeditionary Medal, Armed Forces and Navy E. Ribbon.

John H. Stillwell Jr. — World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal and Germany Clasp, Honorable Service Lapel Button W.W.II and Marksman Badge and Rifle Bar.

Stephen Carter — Army Commendation Medal, Armed Forces Reserve Medal and Letter M Device, Army Service Ribbon, Overseas Service Ribbon and Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

James D. Parman — National Defense Service Medal, Southwest Asia Service Medal, Army Reserve Components Achievement Medal, Army Service Ribbon, Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia, Kuwait Liberation Medal - Kuwait, Sharpshooter Badge and Rifle Bar and Army Lapel Button.

Bobby Kennedy — National Defense Service Medal, Korean Service Medal, United Nations Service Medal, Korean Defense Service Medal, Republic of Korea War Service Medal, Badge Rifle - MM, Presidential Unit Citation (Foreign) Republic of Korea, Achievement Medal Navy/USCG Navy with 2 Gold Stars, Good Conduct Medal Navy with 3 Bronze Stars, National Defense Service Medal with 1 Bronze Star, Southwest Asia Service Medal with 2 Bronze Stars, Expeditionary Medal Armed Forces with 1 Bronze Star, Expeditionary Medal Navy with 2 Bronze Stars, Vietnam Service Medal with 4 Bronze Stars, Navy/USCG Unit Commendation Ribbon with 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon, Naval Reserve Meritorious Service Medal with 1 Bronze Star, Kuwait Liberation Medal, Sea Service Deployment Ribbon with 2 Bronze Stars, Insignias AV Warfare Spec, Republic of Vietnam Campaign Medal with Device and Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia.

Donald Rush, USMC — Purple Heart, National Defense Medal, Vietnam Service Medal with 2 Bronze Stars, Presidential Unit Citation Ribbon, Combat Action Ribbon, Badge Rifle - MM/Pistol - MM, Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device and Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation.

Leo E. Guinn, USN — World War II Victory Medal, American Campaign Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, Philippine Liberation 1 Ribbon and Philippine Presidential Unit Citation (Foreign).

Jerry D. May — Good Conduct Medal,

Jack A. Mattingly — Bronze Star Medal, Army Commendation Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with Device, Expert Badge, Auto Rifle Bar and Rifle Bar.

John K. Rhoades, USN —Combat Action Ribbon.

Dale E. Chase, USN — Good Conduct Medal Navy with 3 Bronze Stars, National Defense Service Medal, Expeditionary Medal Armed Forces, Navy/USCG Unit Commendation Ribbon, Meritorious Unit Commendation Ribbon with 1 Bronze Star, Navy “E” Ribbon with 2 Bronze Es and Sea Service Deployment Ribbon with 2 Bronze Stars.

Larry Macerum, USN — National Defense Service Medal, Expeditionary Medal Armed Forces - Korea, Vietnam Service Medal 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon and Republic of Vietnam Campaign with 1960 Device.

Don Matthews, E4 — National Defense Service Award.

Terry H. Little, SP5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Auto Rifle Bar and Marksman Badge and Rifle Bar.

John M. Cameron, E4 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal.

Jackie D. Ritter, E4 — Good Conduct Medal.

Samuel L. Irwin, USN-FC3 — Combat Action Ribbon.

Monte Edminsten, USMC-E4 — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal with 1 Bronze Star, Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device and Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation.

Ralph H. Crenshaw, E5 — Good Conduct Medal with 3 Bronze Stars, American Campaign Medal, World War II Victory Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, National Defense Medal, Honorable Service Lapel Pin, Discharge Button, Philippine Ribbon with 1 Bronze Star and Liberation Presidential Unit Citation (Foreign) Philippine.

James Cathey, E3 — National Defense Service Medal, American Campaign Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, Combat Action Ribbon, Honorable Service Lapel Pin and Discharge Button.

Bert D. Bennett, CPL (T) — Good Conduct Medal, Army Occupation Medal, German Clasp and Japan Clasp and National Defense Service Medal.

James V. Utterback, MS GT E7 — Air Force Commendation Medal, Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Longevity Service Award Ribbon and National Defense Service Medal.

Winford W. Myers, TEC 5 — Good Conduct Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal and Bronze Star Attachment (single), World War II Victory Medal, Philippine Liberation Ribbon, Honorable Service Lapel Button W.W.II and Marksman Badge and Rifle Bar.

Robert A. Alvarado, E5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Korean Service Medal and Bronze Star Attachment (double) and United Nations Service Medal.

Vern Epperson, E3 — National Defense Service Medal, Expeditionary Medal, Armed Forces Korea, Vietnam Service Medal 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon and Republic of Vietnam Campaign Medal.

William Lee Mordecai, E5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

Bobby Joe Knight, E5 — Army Commendation Medal and Oak Leaf Cluster Bronze Large (double), National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Expert Badge and Rifle Bar.

Marion T. Speegle — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal with 2 Bronze Stars, Navy Expert/Rifle/Pistol Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device.

Ethel Dennes Colllins, E4 — Army Achievement Medal, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Southwest Asia Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Army Service Ribbon, Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia, Expert Badge and Grenade Bar, Sharpshooter Badge and Rifle Bar, Marksman Badge and Auto Rifle Bar and Army Lapel Button.

Robert F. Roby, SP5 — Army Commendation Medal, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal and Expert Badge and Rifle Bar.with 2 Gold Stars, Good Conduct Medal Navy with 3 Bronze Stars, National Defense Service Medal with 1 Bronze Star, Southwest Asia Service Medal with 2 Bronze Stars, Expeditionary Medal Armed Forces with 1 Bronze Star, Expeditionary Medal Navy with 2 Bronze Stars, Vietnam Service Medal with 4 Bronze Stars, Navy/USCG Unit Commendation Ribbon with 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon, Naval Reserve Meritorious Service Medal with 1 Bronze Star, Kuwait Liberation Medal, Sea Service Deployment Ribbon with 2 Bronze Stars, Insignias AV Warfare Spec, Republic of Vietnam Campaign Medal with Device and Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia.

Donald Rush, USMC — Purple Heart, National Defense Medal, Vietnam Service Medal with 2 Bronze Stars, Presidential Unit Citation Ribbon, Combat Action Ribbon, Badge Rifle - MM/Pistol - MM, Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device and Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation.

Leo E. Guinn, USN — World War II Victory Medal, American Campaign Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, Philippine Liberation 1 Ribbon and Philippine Presidential Unit Citation (Foreign).

Jerry D. May — Good Conduct Medal,

Jack A. Mattingly — Bronze Star Medal, Army Commendation Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with Device, Expert Badge, Auto Rifle Bar and Rifle Bar.

John K. Rhoades, USN —Combat Action Ribbon.

Dale E. Chase, USN — Good Conduct Medal Navy with 3 Bronze Stars, National Defense Service Medal, Expeditionary Medal Armed Forces, Navy/USCG Unit Commendation Ribbon, Meritorious Unit Commendation Ribbon with 1 Bronze Star, Navy “E” Ribbon with 2 Bronze Es and Sea Service Deployment Ribbon with 2 Bronze Stars.

Larry Macerum, USN — National Defense Service Medal, Expeditionary Medal Armed Forces - Korea, Vietnam Service Medal 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon and Republic of Vietnam Campaign with 1960 Device.

Don Matthews, E4 — National Defense Service Award.

Terry H. Little, SP5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device, Expert Badge and Auto Rifle Bar and Marksman Badge and Rifle Bar.

John M. Cameron, E4 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal.

Jackie D. Ritter, E4 — Good Conduct Medal.

Samuel L. Irwin, USN-FC3 — Combat Action Ribbon.

Monte Edminsten, USMC-E4 — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal with 1 Bronze Star, Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device and Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation.

Ralph H. Crenshaw, E5 — Good Conduct Medal with 3 Bronze Stars, American Campaign Medal, World War II Victory Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, National Defense Medal, Honorable Service Lapel Pin, Discharge Button, Philippine Ribbon with 1 Bronze Star and Liberation Presidential Unit Citation (Foreign) Philippine.

James Cathey, E3 — National Defense Service Medal, American Campaign Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal, Combat Action Ribbon, Honorable Service Lapel Pin and Discharge Button.

Bert D. Bennett, CPL (T) — Good Conduct Medal, Army Occupation Medal, German Clasp and Japan Clasp and National Defense Service Medal.

James V. Utterback, MS GT E7 — Air Force Commendation Medal, Air Force Good Conduct Medal, Air Force Outstanding Unit Award, Air Force Longevity Service Award Ribbon and National Defense Service Medal.

Winford W. Myers, TEC 5 — Good Conduct Medal, Asiatic Pacific Campaign Medal and Bronze Star Attachment (single), World War II Victory Medal, Philippine Liberation Ribbon, Honorable Service Lapel Button W.W.II and Marksman Badge and Rifle Bar.

Robert A. Alvarado, E5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Korean Service Medal and Bronze Star Attachment (double) and United Nations Service Medal.

Vern Epperson, E3 — National Defense Service Medal, Expeditionary Medal, Armed Forces Korea, Vietnam Service Medal 2 Bronze Stars, Meritorious Unit Commendation Ribbon and Republic of Vietnam Campaign Medal.

William Lee Mordecai, E5 — Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Sharpshooter Badge and Rifle Bar.

Bobby Joe Knight, E5 — Army Commendation Medal and Oak Leaf Cluster Bronze Large (double), National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Republic of Vietnam Campaign Ribbon with 1960 Device and Expert Badge and Rifle Bar.

Marion T. Speegle — National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal with 2 Bronze Stars, Navy Expert/Rifle/Pistol Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal with 1960 Device.

Ethel Dennes Colllins, E4 — Army Achievement Medal, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Southwest Asia Service Medal and Bronze Star Attachment (double), Army Service Ribbon, Kuwait Liberation Medal - Saudi Arabia, Expert Badge and Grenade Bar, Sharpshooter Badge and Rifle Bar, Marksman Badge and Auto Rifle Bar and Army Lapel Button.

Robert F. Roby, SP5 — Army Commendation Medal, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal and Expert Badge and Rifle Bar.

This Week's Circulars