theadanews.com - Ada, Oklahoma

September 27, 2013

Oklahoma Sports Park Results & Current Point Standings


www.theadanews.com

Oil Center —

19th Annual Oklahoma Dirt Championships

Sept. 20-21

At Oklahoma Sports Park

DAY 1

FACTORY

Heat: 1. Treven Geter (Lindsay, OK), 2. Ernie Herriman (Konawa, OK), 3. Jeremy Herriman (Konawa, OK), 4. Ira Stoker (Pauls Valley, OK), 5. Jason Miller (Yukon, OK), 6. Jackie Cornish, 7. Curtis Baker, 8. Jerry Shelton

Special B: 1. Treven Geter (Lindsay, OK), 2. Ernie Herriman (Konawa, OK), 3. Jeremy Herriman (Konawa, OK), 4. Jackie Cornish, 5. Ira Stoker (Pauls Valley, OK), 6. Curtis Baker, 7. Jason Miller (Yukon, OK), 8. Jerry Shelton

 

MODIFIED

Heat 1: 1. Alan Oliva (Moore, OK), 2. Theron Griffith (Allen, OK), 3. Ronnie Welborn, 4. Wayne Bush (Ada, OK), 5. Glen Chapa (Choctaw, OK)

Heat 2: 1. Tony Anderson (Moore, OK), 2. Joe Adams, 3. Eric Brill (Choctaw, OK), 4. Brandon Smith (Ada, OK)

Special B: 1. Theron Griffith (Allen, OK), 2. Wayne Bush (Ada, OK), 3. Eric Brill (Choctaw, OK), 4. Ronnie Welborn, 5. Glen Chapa (Choctaw, OK), 6. Alan Oliva (Moore, OK), 7. Tony Anderson (Moore, OK), 8. Brandon Smith (Ada, OK), 9. Joe Adams

 

PRO-STREET

Heat: 1. Bud Longpine, 2. Kristi Byrd (Ada, OK), 3. Jeff Rozelle, 4. Jackie Watterson (Sulphur, OK), 5. Dakota Dew

Special B: 1. Bud Longpine, 2. Dakota Dew, 3. Kristi Byrd (Ada, OK), 4. Jeff Rozelle, 5. Jackie Watterson (Sulphur, OK)

 

PURE

Heat 1: 1. Michael Meek (Ada, OK), 2. Sammy Young (Macomb, OK), 3. Jackie Watterson, 4. Daniel Wilson, 5. Dakota McCollum (Stonewall, OK)

Heat 2: 1. Mark Mullins, 2. Shawn Chandler (Pauls Valley, OK), 3. Robert Brake (Konawa, OK), 4. Ryan Chandler (Stratford, OK), 5. Randy Dearman (Byng, OK)

Special B: 1. Michael Meek (Ada, OK), 2. Sammy Young (Macomb, OK), 3. Jackie Watterson, 4. Robert Brake (Konawa, OK), 5. Dakota McCollum (Stonewall, OK), 6. Randy Dearman (Byng, OK), 7. Shawn Chandler (Pauls Valley, OK), 8. Ryan Chandler (Stratford, OK), 9. Daniel Wilson, 10. Mark Mullins

 

SPORT MOD

Heat 1: 1. Joe Adams (Enid, OK), 2. Bud Longpine, 3. Ronnie Welborn, 4. Jason Gaston (Pauls Valley, OK), 5. Cullen Hill (Healdton, OK), 6. Robert Pierce (Seminole, OK)

Heat 2: 1. Kevin Lewis, 2. Danny Davis (Ada, OK), 3. Zach Nickell (Choctaw, OK), 4. Dawson Freeman (Elmore City, OK), 5. Danny Morris (Ada, OK), 6. Zach Tippett (Newalla, OK)

Heat 3: 1. Mark Brill, 2. Tyler Herrin, 3. Tony Anderson, 4. Michael Bjorkley (Tecumseh, OK), 5. Jared Nickell, 6. Tony Huddleston (OKC, ok)

Special B: 1. Bud Longpine, 2. Zach Nickell (Choctaw, OK), 3. Joe Adams (Enid, OK), 4. Dawson Freeman (Elmore City, OK), 5. Tony Anderson, 6. Kevin Lewis, 7. Zach Tippett (Newalla, OK), 8. Ronnie Welborn, 9. Cullen Hill (Healdton, OK), 10. Mark Brill, 11. Jason Gaston (Pauls Valley, OK), 12. Michael Bjorkley (Tecumseh, OK), 13. Robert Pierce (Seminole, OK), 14. Danny Davis (Ada, OK), 15. Tyler Herrin, 16. Tony Huddleston (OKC, ok), 17. Danny Morris (Ada, OK), 18. Jared Nickell, 

 

DAY 2

E-SPRINT

Feature: 1. Gil White (Blanchard, OK), 2. Darrell McGuire, 3. Paul Johnson (Noble, OK), 4. Mike Ramsey (OKC, OK), 5. Eric Cook (Shawnee, OK), 6. Fred Wilcox (Amber, OK), 7. Ricky Crawford (OKC, OK), 

Heat: 1. Gil White (Blanchard, OK), 2. Darrell McGuire, 3. Paul Johnson (Noble, OK), 4. Fred Wilcox (Amber, OK), 5. Mike Ramsey (OKC, OK), 6. Eric Cook (Shawnee, OK), 7. Ricky Crawford (OKC, OK), 

 

FACTORY

Heat 1: 1. Jeremy Herriman (Konawa, OK), 2. Ira Stoker (Pauls Valley, OK), 3. Rick Phelps (Norman, OK), 4. Jason Miller (Yukon, OK)

Heat 2: 1. Curtis Baker, 2. Ron Vachon (Choctaw, OK), 3. Harvey Watterson, 4. Chris Borges, 5. Jackie Cornish

Special A: 1. Treven Geter (Lindsay, OK), 2. Ernie Herriman (Konawa, OK), 3. Ron Vachon (Choctaw, OK), 4. Chris Borges, 5. Jeremy Herriman (Konawa, OK), 6. Rick Phelps (Norman, OK), 7. Harvey Watterson, 8. Curtis Baker, 9. Ira Stoker (Pauls Valley, OK), 10. Jackie Cornish, 11. Jason Miller (Yukon, OK)

 

MODIFIED

Heat 1: 1. Glen Chapa (Choctaw, OK), 2. Joe Adams, 3. Tony Anderson (Moore, OK), 4. Eric Brill (Choctaw, OK)

Heat 2: 1. Alan Oliva (Moore, OK), 2. Ronnie Welborn, 3. Brian Brandon (Edmond, OK), 4. Brandon Smith (Ada, OK)

Special A: 1. Glen Chapa (Choctaw, OK), 2. Joe Adams, 3. Tony Anderson (Moore, OK), 4. Alan Oliva (Moore, OK), 5. Ronnie Welborn, 6. Theron Griffith (Allen, OK), 7. Brandon Smith (Ada, OK), 8. Brian Brandon (Edmond, OK), 9. Wayne Bush (Ada, OK), 10. Eric Brill (Choctaw, OK)

 

PRO-STREET

Heat 1: 1. Mark Mullins (Ada, OK), 2. Kristi Byrd (Ada, OK), 3. Jackie Watterson (Sulphur, OK), 4. Terry Stauffer (Bethany, OK), 5. Lee Cranford (Ada, OK)

Heat 2: 1. Lloyd Buntin, 2. Jeff Rozelle, 3. Mark Brill, 4. Josh Claborn (Ada, OK)

Special A: 1. Bud Longpine, 2. Mark Mullins (Ada, OK), 3. Kristi Byrd (Ada, OK), 4. Mark Brill, 5. Jeff Rozelle, 6. Jackie Watterson (Sulphur, OK), 7. Lee Cranford (Ada, OK), 8. Josh Claborn (Ada, OK), 9. Terry Stauffer (Bethany, OK), 10. Dakota Dew, 11. Lloyd Buntin

 

PURE

Heat 1: 1. Mark Mullins, 2. Dakota McCollum (Stonewall, OK), 3. Shawn Chandler (Pauls Valley, OK), 4. Jackie Watterson, 5. Justin Miller (Okc, OK)

Heat 2: 1. Robert Brake (Konawa, OK), 2. Randy Dearman (Byng, OK), 3. Ryan Chandler (Stratford, OK), 4. Mark Wigley (Maysville, OK), 5. James Wilson

Special A: 1. Mark Mullins, 2. Shawn Chandler (Pauls Valley, OK), 3. Robert Brake (Konawa, OK), 4. Ryan Chandler (Stratford, OK), 5. Sammy Young (Macomb, OK), 6. Mark Wigley (Maysville, OK), 7. James Wilson, 8. Michael Meek (Ada, OK), 9. Jackie Watterson, 10. Dakota McCollum (Stonewall, OK), 11. Justin Miller (Okc, OK), 12. Randy Dearman (Byng, OK), 

 

SPORT MOD

Heat 1: 1. Zach Tippett (Newalla, OK), 2. Tony Anderson, 3. Danny Morris (Ada, OK), 4. Jeff Autry, 5. Tyler Herrin, 6. Chris Penrod (Ardmore, OK), 7. Matt Norwood (Del City, OK), 8. Robert Pierce (Seminole, OK), 9. Jason Gaston (Pauls Valley, OK), 10. Cullen Hill (Healdton, OK)

Heat 2: 1. Kevin Lewis, 2. John Sliney (Haslet, TX), 3. Mark Brill, 4. Danny Davis (Ada, OK), 5. Tony Huddleston (OKC, ok), 6. Dean Goforth (Holdenville, OK), 7. Ronnie Welborn, 8. Dylan Lehew (Newalla, OK), 9. Michael Bjorkley (Tecumseh, OK)

Special A: 1. Joe Adams (Enid, OK), 2. Bud Longpine, 3. Dawson Freeman (Elmore City, OK), 4. Zach Tippett (Newalla, OK), 5. Zach Nickell (Choctaw, OK), 6. Danny Morris (Ada, OK), 7. Tony Anderson, 8. John Sliney (Haslet, TX), 9. Danny Davis (Ada, OK), 10. Mark Brill, 11. Kevin Lewis, 12. Chris Penrod (Ardmore, OK), 13. Tony Huddleston (OKC, ok), 14. Matt Norwood (Del City, OK), 15. Robert Pierce (Seminole, OK), 16. Michael Bjorkley (Tecumseh, OK), 17. Dean Goforth (Holdenville, OK), 18. Tyler Herrin, 19. Jason Gaston (Pauls Valley, OK), 20. Jeff Autry, 21. Cullen Hill (Healdton, OK), 22. Dylan Lehew (Newalla, OK), 23. Ronnie Welborn